Dzieci nie muszą dostawać czekoladowego mikołaja czy innych popularnych łakoci. To czas, w którym możemy dać szansę dzieciom, aby poznawały nowe smaki, tym samym przekonując ich, że słodycze też mogą być zdrowe. Pamiętajmy, że wspólne przygotowywanie zdrowych i słodkich przekąsek to świetna okazja do pogłębienia relacji z dzieckiem oraz nauki przez zabawę.
Warto poszukać alternatywy dla tradycyjnych słodyczy, które zawierają niewyobrażalne ilości cukru rafinowanego, a przy tym wcale nie rezygnując ze słodkiego smaku.
Zdrowe i słodkie przekąski dla dzieci można przygotować wykorzystując walory smakowe i zdrowotne suszonych owoców oraz bakalii. Dzieci w okresie rozwoju oraz intensywnego wzrostu układu kostnego potrzebują materiału budulcowego, czyli wapnia, obecnego m.in. w maku czy migdałach.
Suszone owoce są słodkie, smaczne i pełne składników odżywczych, dodatkowo są łatwe w przechowywaniu oraz dostępne przez cały rok. Ponadto są bogate w potas i błonnik, zawierają małe ilości sodu, który może przyczynić się do rozwoju chorób dietozależnych u dzieci. Suszone owoce zawierają substancje bioaktywne o właściwościach antybakteryjnych a także zmniejszają ryzyko przewlekłych chorób. To prawdziwa kopalnia antyoksydantów, dzięki zawartych w nich polifenoli i prebiotyków. Regularne spożywanie suszonych owoców reguluje funkcjonowanie przewodu pokarmowego oraz zmniejsza ryzyko chorób krążenia, cukrzycy, otyłości oraz innych chorób przewlekłych.
Bakalie powinny stanowić stały element w żywieniu dzieci, ze względu na swoje walory odżywcze. Niestety orzechy, a w szczególności orzechy arachidowe są uczulające i mogą wywołać u dzieci alergię. Zaletą bakalii jest wysoka zawartość białka, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, błonnika oraz przeciwutleniaczy. Regularne spożywanie bakalii wspiera pracę układu nerwowego, poprawia koncentrację i pamięć.
Kolejnym składnikiem, który często znajduje się w świątecznych wyrobach, a jego właściwości lecznicze znane są już od czasów starożytności, jest mak. Nasiona maku to prawdziwe bogactwo witamin (A,D,E,C) oraz wapnia (w 100g maku niebieskiego znajduje się 1266mg wapnia), który to przecież jest składnikiem budulcowym kości, zatem dzieci potrzebują go naprawdę dużo. Dzienne zapotrzebowanie wapnia u dzieci to 500-1000 mg. Jest to także świetny alternatywa dla produktów mlecznych.
Słodki smak domowym, świątecznym wyrobom z pewnością nada miód, który oprócz zawartości witamin i składników mineralnych, posiada także działanie antybakteryjne. Miód posiada właściwości lecznicze, dzięki zawartości enzymów dodawanych przez pszczoły podczas produkcji. Miód ma także działanie wzmacniające oraz regenerujące. Ze względu na ryzyko zatrucia Clostridium botulinium, miód należy podawać dzieciom po ukończeniu 12 miesiąca życia. Bardzo ważny jest wybór miodu i jego przechowywanie, warto podkreślić, że każdy naturalny miód musi się skrystalizować, jeśli miód, który jest w Twoim domu, cały czas jest lejący, oznacza to, że zawiera sam cukier. Podkreślić należy także fakt, że nie należy podgrzewać miodu powyżej 45°C, gdyż straci swoje prozdrowtne właściwości.
Twój komentarz