Aleksandra Janik
08 Gru

Jak zapobiec efektowi jo -jo?

Po udanym wysiłku i zrzuceniu niechcianych kilogramów jesteśmy narażeni na efekt jo- jo, czyli wahania masy ciała i wrócenie do pierwotnej masy ciała, albo co gorsza przybędzie nam dodatkowych kilogramów.  Dlaczego tak się dzieje?

     Efekt jo-jo najczęściej jest skutkiem zbyt gwałtownego obniżenia wartości odżywczej spożywanych posiłków, a następnie wracania do poprzednich, złych nawyków żywieniowych. Diety bardzo restrykcyjne, szczególnie te poniżej 1000 kcal lub eliminujące któryś z makroskładników, bez wyraźnego powodu, nie przyniosą oczekiwanych efektów, gdyż diety te nie są odpowiednio zbilansowane i nie nauczą zasad racjonalnego odżywiania. Ponadto po ich zakończeniu, możemy zacząć zachłannie spożywać wcześniej zakazane produkty.

     Gdy osiągniemy upragniony cel i nasza sylwetka będzie wystarczająco smukła, często wiele osób pozwala sobie na ‘drobne grzeszki’ lub całkowicie wraca do poprzedniego stylu życia, zapominając o tym, że w procesowi odchudzania towarzyszy zmniejszone zapotrzebowanie na energię. Niestety zdarza się, że wiele osób przestaje już na tym etapie dbać o zawartość swojego talerza. W konsekwencji organizm gromadzi więcej energii, co prowadzi do zwiększonej ilości tkanki tłuszczowej. Podczas redukcji masy ciała warto pamiętać
o aktywności fizycznej, takie połączenie pozwoli osiągnąć najlepsze efekty w osiągnięciu zamierzonego celu. Pod koniec odchudzania bardzo ważna jest dieta stabilizująca, aby utrzymać uzyskany efekt. Nie sztuką jest zrzucić zbędne kilogramy, ale utrzymać uzyskany efekt.

     Wielokrotne niepowodzenia w redukcji masy ciała w znaczny sposób może wprowadzać w poczucie frustracji, powodować obniżony nastrój, a także brak motywacji, która wynika z braku uzyskania oczekiwanych efektów. W najgorszym wypadku skutkować może nawet depresją. Dlatego tak ważne jest, aby do procesu odchudzania podejść świadomie, rozsądnie oraz stawiać sobie realne cele. Sprawa nie dotyczy po prostu zrzucenia zbędnych kilogramów, ważne jest podejście i uświadomienie sobie, że zmiana obejmuje dotychczasowy styl życia oraz umiejętność kontroli samego siebie.

     Stres to jeden z przeciwników racjonalnego odchudzania. W chwilach napięcia, którym towarzyszy stres, wiele osób sięga po czekoladę lub inne wysokokaloryczne przekąski, ponieważ uczucie sytości sprawia, że mózg wydziela endorfiny, czyli hormony szczęścia. Niestety taka chwila zapomnienia może sporo kosztować oraz w krótkim czasie prowadzić
do nadmiernej masy ciała.

     Należy zatem pamiętać, że zmieniając nawyki żywieniowe w trakcie redukcji masy ciała, powinniśmy zadbać, aby nabyte, prawidłowe nawyki żywieniowe towarzyszyły nam przez resztę życia. Wtedy możemy mieć pewność, że wysiłek towarzyszący utracie zbędnych kilogramów nie poszedł na marne, a uzyskany efekt będzie nas cieszył przez długie lata.

 

Twój komentarz




POKAŻ