Aleksandra Janik
21 Wrze

Niepokojąca epidemia otyłości wśród dzieci

Każdy rodzic pragnie, aby jego pociecha była szczęśliwa i odżywiała się zdrowo, w tym celu często sięgamy po produkty szeroko reklamowane w mediach. Niestety często okazuje się to błędem, ponieważ większość tych produktów zawiera przede wszystkim cukier lub jego zamienniki, które są sprytnie ukryte pod nieznanymi dla konsumenta nazwami, np. syrop glukozowo- fruktozowy, otrzymywany z przetworzonej skrobi kukurydzianej, który niesie za sobą falę otyłości.

Rodzina należy do czynników ryzyka oraz do czynników chroniących przed zaburzeniami zdrowia.  Otyłość to choroba o wieloczynnikowym i złożonym podłożu, dlatego interwencje żywieniowe wśród dzieci należy włączyć od najmłodszych lat jako strategię w prewencji otyłości.

Otyłość może powodować upośledzenie rozwoju biologicznego, psychicznego i społecznego, mogą niekorzystnie wpływać także na zdolności poznawcze oraz uczenia się. Bardzo częstym powikłaniem otyłości są problemy psychospołeczne. W konsekwencji powoduje to u dzieci i młodzieży negatywną samoocenę, pasywną postawę, poczucie smutku i wstydu oraz brak wiary we własne siły. Ze strony społeczeństwa otyłe dzieci narażone są na odrzucenie i agresję, a także przezywanie, wyśmiewanie i poniżanie. Ponadto otyłe dzieci narażone są na choroby dietozależne, m.in. zespół metaboliczny, do którego zalicza się występowanie otyłości brzusznej i minimum 2 innych zaburzeń np. cukrzyca typu II, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe.

W celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia otyłości u dzieci i młodzieży należy systematycznie monitorować wzrastanie, wykonując badania antropologiczne. Mają one na celu poprawić stan zdrowia oraz służą profilaktyce chorób i zaburzeń rozwojowych. Ponadto wymiary dziecka, adekwatne do wieku i płci zapewniają dobre samopoczucie, ewentualne odstępstwa powinny motywować do zmiany nawyków żywieniowych i trybu życia.

Najlepiej prawidłowe nawyki żywieniowe zacząć wprowadzać już dziś we własnych domach. Zapewni to właściwy rozwój dziecka oraz uchroni go od przykrych doświadczeń ze strony społeczeństwa.

Twój komentarz




POKAŻ