Aleksandra Janik
21 Wrze

Sposób na niejadki

Pierwszy stały posiłek w diecie dziecka jest niezwykle ważny zarówno dla rodziców jak również dla dziecka. Otwiera się nowy etap życia dla dziecka, gdy dostaje pierwszy kęs, rodzice trzymają kciuki, aby maluch nie okazał się niejadkiem. Rodzice pragną, aby dziecko odbierało posiłek jako przyjemność oraz zdrowo się rozwijało. Wiele rodziców przekonuje się, że nie jest to łatwe zadanie, niektórzy toczą jedzeniowe wojny z maluchem, muszą walczyć z grymaszeniem i przekonywać do grudkowatego jedzenia.

Ważne jest aby, aby posiłki zjadane były wspólnie z rodziną, nie można wymagać od dzieci, aby poprawnie się odżywiały, zjadały różnego rodzaje warzyw, jeśli ich rodzice tego nie robią. Dobrą atrakcją dla dziecka będzie samodzielne przygotowanie posiłków, taki posiłek dziecko zje z wielką przyjemnością. Ponadto podczas wspólnego przygotowania posiłku masz dobrą okazję, aby pokazać dziecku wyższość samodzielnie przygotowanego posiłku nad jedzeniem typu fast-food. Pora posiłków powinna dziecku kojarzyć się z czymś niezwykle przyjemnym, w tym celu pozwól dziecku wybrać składniki zupy, sałatki czy surówki. W takiej sytuacji jest duże prawdopodobieństwo, że dziecko chętnie zje posiłek. Przedstaw dziecku wszystkie zalety produktu, pozwól mu powąchać, dotknąć, obejrzeć i skosztować, niech zapozna się z produktem za pomocą wszystkich zmysłów. Przybliż dziecku wiedzę na temat warzyw, owoców, produktami, których Twoje dziecko unika, możesz w tym celu opowiedzieć mu gdzie rośnie, jak dojrzewa, jak powstają poszczególne produkty. Możesz w swoim domu stworzyć mini ogród, nawet jeśli miałby on być na parapecie, posadź z dziećmi kiełki, zioła lub rzeżuchę.

Dzieci bardzo lubią dbać o swe uprawy, podlewać je i obserwować, wówczas będą odpowiedzialne za uprawę. Stopniowo zacznij wprowadzać nowe warzywa do diety dziecka. Możesz dodawać te produkty do potraw, które Twoje dziecko lubi i zna. Warzywa można sprytnie ukryć w niektórych potrawach, np. w postaci farszu, sosu lub w pulpetach. W podawanych posiłkach ważna jest estetyka potraw, należy uważnie dobierać kolory i nie mieszać poszczególnych produktów, np. buraczków z ziemniakami czy brokułów z ziemniakami, ponieważ dzieci są podejrzliwe, jeśli na talerzu pojawią się nowe kolory. Od najmłodszych lat należy uczyć maluchy prawidłowych nawyków żywieniowych, dlatego podawaj dziecku warzywa do każdego posiłku, nawet jeśli nie będzie ich na początku jeść. Nie poddawaj się po kilku nieudanych próbach.

W kuchni eksperymentuj, łącz poszczególne składniki i smaki, włącz w to dzieci. Pamiętaj, że jest to także świetne miejsce na naukę np. matematyki (odmierzanie składników), fizyki (parowanie, wrzenie).

Uzbrój się w cierpliwość, wytrwałość i konsekwencje, jeśli chcesz nauczyć dzieci prawidłowych nawyków żywieniowych.   

Twój komentarz




POKAŻ