Aleksandra Janik
21 Paź

Metoda analizy impedancji bioelektrycznej (BIA)- co to jest i dla kogo?

Analiza masy i składu ciała to całkowicie nieinwazyjne, bezbolesne, bezpieczne oraz skuteczne badanie u osób zdrowych oraz osób z jednostkami chorobowymi.

Analiza bioimpedancji elektrycznej wykorzystuje pomiar całkowitego wypadkowego oporu elektrycznego ciała, który stanowi pochodną rezystancji i reaktancji tkanek poprzez które za pomocą dwóch lub czterech elektrod jest przepuszczany prąd elektryczny o niskim natężeniu.

Ogromną zaletą jest to, że analizę można przeprowadzić  u osób obu płci, w każdym wieku, praktycznie niezależnie pd stanu zdrowia. Wyjątek: wszczepiony defibrylator serca, padaczka, ciąża.

 

Ile czasu trwa badanie?

Badanie w zależności od modelu urządzenia trwa od 30 do 60 sekund, a w bardziej zaawansowanych modelach wykorzystywanych do badań klinicznych do 2 minut.

 

Jaka jest precyzyjność badania?

Analiza masy i składu ciała przeprowadzona na urządzeniu 4-elektrodowym  umożliwia bardzo precyzyjne i dokładne pomiary całego ciała oraz poszczególnych segmentów. Analiza wykonywana jest za pomocą impedancji bioelektrycznej z pomiarem każdego segmentu osobno (tułów, prawa ręka, lewa ręka, prawa noga, lewa noga), wówczas współczynnik rzetelności pomiaru wynosi 99%.

 

Czego się dowiemy?

Analiza składu ciała dostarcza informacji na temat kompozycji organizmu: wody zewnątrzkomórkowej oraz jej stosunku do całkowitej zawartości wody w organizmie. Ponadto poprzez przekształcenia matematyczne można uzyskać dane na temat zawartości wody wewnątrzkomórkowej w tym również o masie komórkowej organizmu. Informacje te umożliwiają poznanie beztłuszczowej masy ciała, na jaką składa się całkowita zawartość wody w organizmie oraz masie komórkowej organizmu, a także mineralizację kości. Pozostałą masę stanowi tkanka tłuszczowa.

 

 

Badanie umożliwia poznanie wskaźnika podstawowowej przemiany materii (BMR), czyli minimalnego poziomu energii, który organizm potrzebuje do funkcjonowania w stanie spoczynku. Istotne znaczenie dla BMR ma ilość masy mięśniowej, zwiększenie masy mięśniowej podaje wzrost wskaźnika BMR. Ponadto wskaźnik przemiany materii zmienia się wraz z wiekiem. BMR wzrasta, gdy młody organizm dorasta, natomiast po uzyskaniu wieku 16-17 lat, maleje. Niski poziom BMR nie sprzyja redukcji masy ciała i tkanki tłuszczowej.

 

Dzięki bioimpedancji uzyskamy informacje na temat wieku metabolicznego, dzięki porównaniu BMR osoby badanej do uśrednionych wartości z poszczególnych grup wiekowych. W przypadku podwyższonego wieku metabolicznego, konieczna jest modyfikacja dotychczasowego stylu życia, zwiększona aktywność fizyczna pozwoli zbudować tkankę mięśniową, który ma wpływ na poprawę wyniku.

 

Kiedy najlepiej wykonać pomiar?

Zawartość płynów w organizmie, naturalnie się zmienia zarówno w czasie dnia jak i nocy. Zmiany zachodzące w zawartości wody, mogą mieć duży wpływ na uzyskane wyniki analizy masy i składu ciała. Spożywanie większych posiłków oraz picie alkoholu, przeziębienie, menstruacja, aktywność fizyczna czy nawet kąpiel ma wpływ na wynik nawodnienia organizmu.W celu uzyskania najbardziej dokładnych pomiarów, warto przeprowadzać analizę zawsze o tej samej lub podobnej porze dnia oraz z możliwym zachowaniem tych samych warunków podczas badania. Cykl menstruacyjny u kobiet powoduje czasowe zmiany w masie oraz składzie ciała, z uwagi na zmiany hormonalne, a także wzrost objętości wody w organizmie, nie jest zalecane wykonanie tego badania podczas menstruacji.

Twój komentarz




POKAŻ