Aleksandra Janik
18 Sier

Dietetyka pediatryczna- Jak przekonać dziecko do jedzenia warzyw?

Według najnowszych rekomendacji dieta dla dzieci po ukończeniu pierwszego roku życia powinna zawierać aż 5 porcji, czyli około 300g warzyw każdego dnia, często wiąże się to z nie lada wyzwaniem dla rodziców. Mając świadomość tego, że sposób odżywiania Twojego dziecka wpływa na jego rozwój, samopoczucie, ale także stan zdrowia, nie tylko obceny, ale i w przyszłości, tym bardziej warto skupić się na kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych już od najmłodszych lat. Warzywa są bowiem źródłem m.in. antyoksydantów, witamin oraz błonnika pokarmowego. Należy pamiętać, że nawyki, które ukształtują się w młodym wieku będą rzutowały na wybory żywieniowe w kolejnych latach. Jeżeli Twoje dziecko nie przepada za warzywami, spróbuj wprowadzić w życie poniższe wskazówki.

 

  1. Wprowadź  zasadę 10 podań. Jeśli dziecko nie spróbowało danego produktu przynajmniej 10 razy (np. w różnych formach) nie można ostatecznie powiedzieć, że go nie lubi. Oznacza to, że warto spróbować podać dziecku dany produkt 10-krotnie, aby przekonało się czy na pewno za nim nie przepada. Zmiana formy oznacza, że zamiast podawać kilkakrotnie buraczki do obiadu, można zmiksować je w koktajlu, wycisnąć je z innymi warzywami jako sok, dodać do ciasta na naleśniki czy do hummusu.
  2. Wprowadź zasadę kontrolowanego wyboru i angażowania – każdy z nas lubi móc samemu zadecydować, dzieciom również warto dać wybór np. pomiędzy dwoma różnymi warzywami. Natomiast to rodzic lub opiekun powinien decydować jaki wybór umożliwia dziecku, np. jabłko zielone lub jabłko czerwone. Wybór nie powinen polegać na różnicy między jabłkiem zielonym, a ciasteczkiem. Zaangażowanie dziecka w wybory żywieniowe zwiększa szanse na akceptację danego produktu. Dlatego, zamiast zapytać, czy chce warzywo do obiadu lepiej zapytać, czy woli spożyć na obiad gotowanego kalafiora czy surówkę z jabłka i marchwi.
  3. Warto zaangażować dziecko do wspólnego przygotowywania różnych posiłków, a może odkryjesz w nim pasję do gotowania? Przede wszystkim tym sposobem zachęcisz dziecko do próbowania nowych potraw, w których mogą odkryć nowe smaki i nieznane dotąd produkty. Wspólne przygotowanie kolorowych kanapek na których stworzycie przy pomocy warzyw różnego rodzaju obrazki czy zwierzątka może być sposobem na pobudzenie kreatywności, a także zagwarantuje dobrą zabawę. W Internecie znajdziesz wiele pomysłów na różnego rodzaju atrakcyjne figurki czy obrazki przygotowane z udziałem warzyw.
  4. Nie kieruj się swoimi upodobaniami kulinarnymi. To, że Ty czegoś nie lubisz, to nie znaczy, że Twoje dziecko musi mieć takie same preferencje smakowe, pametaj też, że Twoje dziecko nie musi lubić wszystkiego. Dodatkowo warto co jakiś czas ponownie proponować dany produkt, poniważ preferencje dziecka się zmieniają, i to, że kilka miesięcy temu nie chciało spożyć danego produktu, nie oznacza, że za chwilę go nie polubi.
  5. Dziecko bierze przykład z otoczenia. Staraj się, by w posiłkach przygotowywanych w domu zawsze były warzywa. Budujcie i pielęgnujcie zdrowe nawyki całą rodziną, warto posiłki jadać przy wspólnym stole w tym samym czasie.

 

Poznaj opinie pacjentów

Twój komentarz




POKAŻ